hediye paketleme nasıl yapılır

Hediye Paketleme Nasıl Yapılır?

Hediye paketleme işlemi, bir hediyeyi vereceğiniz kişiyi etkilemenin veya mutlu etmenin ilk yoludur. Hediyeyi çoğu zaman daha değerli kılabilir. Günümüzde birine verdiğimiz hediyelerin büyük bir çoğunluğu hediye paketiyle ya da kaliteli bir hediye paketlemesiyle birlikte verilir. Bunun temel nedeni, göze hitap eden ya da hediyeyi verdiğimiz kişiyi heyecanlandıran bir açılış yapmaktır. Peki hediye paketleme nasıl yapılır? Eğer hazır bir hediye paketiniz yoksa ya da hazır bir hediye paketiyle değil, özelleştirilmiş bir hediye kaplamasıyla sevdiğinizi daha da mutlu etmek istiyorsanız, bunu yapmanın birkaç adımı vardır;

 • İlk olarak hediye paketinizin bir kutu mu yoksa ince bir jelatin tarzı kaplama mı olacağına karar verin. (Hem kutu hem de dış kaplama kullanmak daha etkili olabilir.)
 • Bu adımdan sonra hediye ambalajınızı hediyenizin boyutuna göre kesin. (Bu adımda ambalajı özel ölçülerde değil, genellikle olduğu gibi daha büyük aldığınızı varsayıyoruz.)
 • Farklı şekiller ya da özel teknikler arıyorsanız bunun videolarını izleyerek yardım alabilirsiniz. Ancak istediğiniz hediyenizin her bir tarafını kapatacak, klasik bir paketleme ise işiniz daha kolay. Hediyenizin her yerinin kaplandığından emin olduktan sonra ambalajın potlaşan kısımlarını katlayın. 
 • Katlanan kısımları içe doğru olacak şekilde bantlayın. (Şeffaf ya da ambalajınıza uyumlu desene sahip bir bant kullanabilirsiniz.)
 • Bantlama kısmı da tamamlandıktan sonra son dokunuşu yapabilirsiniz. Bir kurdeleyi alın, hediyenize 2 taraflı şeritler halinde sarın ve istediğiniz yüzeyde birleştirin. Bu adımda özel bir şekil vermek için yine araştırma yapabilir ya da video izleyebilirsiniz. İşte hediyenizin paketlemesi bu kadar kolay!

Ya da bu adımların hepsini bir kenara bırakıp, hediyenizi Kutu Delisi’nden alabilir, özenle hazırlanan premium kutuları sevdiklerinize sunabilirsiniz!

 

Hediye Paketleme Malzemeleri Nelerdir?

Hediye paketleme malzemeleri hediyenin büyüklüğüne, malzemesine ya da paketlenme talebine göre değişiklik gösterebilir. Eğer istediğiniz şey sıradışı bir hediye değilse;

 • desenli ve göz alıcı ambalajlar
 • kurdeleler
 • gramofon kağıtları
 • renkli bantlar 
 • yapışkan süsler 

kullanabilirsiniz. Eğer istediğiniz şey hediyenizi güzel ve ilgi çekici bir kutuya koymaksa, paketleme işleminiz daha kısa sürebilir. Etkileyici bir kutu almak, hediyenizin hatıra olarak saklanmasına da yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kutunun içini özelleştirmek de nispeten daha kolaydır. Bunu Kutu Delisi’nden yardım alarak yapmak ise paha biçilemez bir deneyim sunar. Kutu Delisi ile sadece hediyenizin dışını değil, içini de istediğiniz gibi dizayn edip hediyenizin amacına hizmet etmesini kolaylaştırabilirsiniz!

 

Hediye Paketleme Fikirleri Nelerdir?

Hediye paketleme fikirleri ile alakalı araştırma yapıyorsanız ve hala ilginizi çekebilecek bir yöntem bulamadıysanız, yapabileceğiniz en doğru şey hediyenizi soft desenli bir kutuya koymak olabilir. Kutunun hacminin büyük olması, bahsedilen soft desenin ilgi çekiciliği hediyenizi yeterince gizemli kılabilir. Eğer hediye paketlemek için daha farklı ve sıradışı bir yöntem istiyorsanız, o zaman uzakdoğu kültürlerindeki hediye paketleme yöntemlerini araştırabilirsiniz. 

Bilhassa “origami” sanatında ustalaşan ve senenin önemli günlerinde birbirinden ilgi çekici hediye paketlemeleri oluşturan uzakdoğu kültürüne mensup insanlar, sizler için oldukça farklı yöntemler bulmuş olabilir. 

 

Yılbaşı Hediye Paketleme Fikirleri

Yılbaşı hediye paketleme fikirleri denilince akıllara gelen ilk şey renklendirme olacaktır. Özellikle yılbaşının en somut imgelerinden biri olan “Noel Baba”, kırmızı kıyafetiyle akıllara direkt kırmızıyla alakalı paketleme ya da süsleme fikirlerini getirebilir. Konseptten sapmamak ve günün önemini nitelemek adına kırmızı renkli kutular, ambalajlar ya da geniş ene sahip kırmızı kurdeler kullanılabilir. 

 

Kolay Hediye Paketleme Nasıl Yapılır?

Hediye paketleme fikirleri ararken en önemli değişkenlerden biri de kolay hediye paketleme ihtiyacı olabilir. Eğer birine özelleştirilmiş bir hediye verecekseniz, paketlemesinin de özelleştirilmiş olmasını isteyebilirsiniz. Peki kolay hediye paketlemeye ihtiyaç duyabileceğiniz durumlar nelerdir?

 • Çok karmaşık bir hediye paketi oluşturmak için yeteneklerinizin yeterli olmadığını düşünüyor olabilirsiniz.
 • Hediyeyi vermeniz gereken zaman hızla yaklaşırken sizin yeterli zamanınız olmayabilir.
 • Hediye paketlemesinin asıl hediyenin önüne geçmesini istemiyor olabilirsiniz. 

Eğer siz de bu ve bunun gibi gerekçelerden en az birine sahipseniz, kolay bir hediye paketleme sürecine gerçekten ihtiyaç duyuyorsunuz demektir. Hiçbir şey bulamadıysanız ya da bulduğunuz yöntem sizi tatmin etmediyse, Kutu Delisi’nin premimum hediye paketlerine göz atabilirsiniz. Bu size epey ilham verecektir!

Harry Potter Hediyelikleri Nelerdir? Hayranlarına Ne Alınır?
Değişik Doğum Günü Hediyeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Sepetim
Son İncelediklerim Close
Close

Close
MENÜ
Kategoriler