filtre kahve çeşitleri ve özellikleri

Filtre Kahve Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Güne başlamaktan tutunda gün sonuna kadar keyifle en çok tüketilen içeceklerin başını filtre kahveler çekiyor. Birbirinden farklı türleriyle kahve aşıklarının damaklarında unutulmaz tat bırakan filtre kahve çeşitleri kahvenin demlenme biçimini de ifade ediyor. Ev, iş ya da kafe ortamlarında sıkça tüketilen bu içecek ve çeşitleri hakkında merak edilen detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Dünyanın farklı noktalarında üretilen, her yaştan kişinin sevdiği filtre kahve çeşitleri çekirdekli ve toz halde satışa sunulan ürünlerdir. Kendine has demleme yöntemleri bulunan ve aromasıyla dikkat çeken bu kahve türlerinde farklı kahve makineleri kullanılır. Kağıt-metal filtre, French press ya da özel kahve makineleri bunlar arasında sayılabilir. Aynı zamanda bu makine ve kahveler hediye amacıyla sık tercih edilen ürünlerdendir.

İçimine göre hafif, orta ya da sert olabilen filtre kahve çeşitleri ve özellikleri için hazırladığımız bu yazıda en popüler kahve türlerin hakkında bilgi edinebilirsiniz. Damak tadınıza en çok uyan kahve çeşitlerini öğrenebilirsiniz, kahve tutkunu sevdikleriniz için şık bir hediye arıyorsanız en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Filtre Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Yetiştiği bölge ve demleme şekline göre isimlendirilen filtre kahveler sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilir. Kişilerin damak tadı ve zevklerine göre seçim yapabildiği filtre kahve çeşitleri genellikle “Dünya Kahveleri” ismiyle anılır. Yetiştiği bölgenin toprak yapısı, yüksekliği ve daha birçok etkene göre sınıflandırılan en bilindik filtre kahve çeşitleri şunlardır:

 • Kolombiya Kahvesi: Fındık, çikolata ve meyve aromalı olarak farklı türlere ayrılır. Asidite oranı orta seviyelidir.
 • Brezilya Kahvesi: Dünya genelinde en çok tüketilen filtre kahve çeşididir. Asidite oranı düşük olduğu için lezzeti büyük ilgi görür. Tarçın aroması baskın türlerdendir.
 • Etiyopya Kahvesi: Aromatik yapısıyla dikkat çeken Etiyopya kahvesi kendi içerisinde farklı türlere ayrılır. Genel olarak orta seviyede asiditeye sahip bu kahveler meyve, çiçek, çay ve badem aromalarıyla dikkat çeker. İçimi orta sertliktedir.
 • Guatemala Kahvesi: Nemli bölgelerde yetiştirilen kahve türlerindendir. Baskın tatlardan hoşlananlara hitap eder. Doğal asidite oranı vardır ve genellikle çikolata, fındık ve acı kakao aromalarıyla dikkat çeker.
 • Kenya Kahvesi: Güçlü asidite oranıyla dikkat çeken Kenya kahvesi, kahve aşıklarının en çok rağbet gösterdiği türlerdendir. Kendi içinde farklı türlere ayrılan Kenya kahvesinde narenciye aromalarına sıkça rastlanır. 

Filtre Kahve Çeşitleri ve Özellikleri 

Onlarca farklı çeşidi bulunan ve kendi içerisinde de türlere ayrılan filtre kahveler demleme yöntemine göre çeşitlenir. Farklı yöntemlerle hazırlanan ve içenlerin damaklarında şenlik yaratan filtre kahve çeşitlerinin özelliklerine bakılacak olursa:

filtre kahve çeşitleri

 • Yumuşak içim kahveler: Hafif yapılarıyla ön plana çıkan yumuşak içimli filtre kahveler en çok tercih edilen ürünlerdendir. Hemen hemen her damak tadına hitap eden bu ürünler kendi içerisinde farklı aromalarla hazırlanabilir. Hafif ya da orta asidite oranıyla dikkat çeken Brezilya, Guatemala, Costa Rica Tarrazu kahvelerini bu grupta görebiliriz.
 • Orta içim kahveler: Hafif ve sert içim kahve arasında yer alan orta içimli kahveler çeşitli aromatik yapılarıyla dikkat çeker. Asidite oranı çok yüksek olmayan böyle ürünler gün içerisinde sıkça tüketilebilir. Kenya, Honduras El Calan ve Guatemala kahvelerin bir kısmı buraya örnektir.
 • Sert içim kahveler: Kahve tutkunlarına önerilen yoğun içimli kahvelerdir. Asidite oranları yüksektir. Etiyopya, Afrika, Burundi gibi keskin kokusu ve tadı olan kahvelerdir. 

En İyi Filtre Kahve Çeşitleri Hangileridir? 

Kişisel zevklere göre kendi arasında gruplanan filtre kahveler demlenme yöntemine ve aromasına göre de değişebilir. Kahve dükkanlarından deneyebileceğiniz onlarca farklı kahve türünü evinizde kendi imkanlarınızla da yapabilirsiniz. Kişilerin genel tercihlerine göre gruplama yapılırsa en iyi filtre kahve çeşitleri şunlardır:

 • Kolombiya,
 • Brezilya,
 • Kenya, 
 • Afrika,
 • Etiyopya vb.

Demlenme şekline göre farklılaşan filtre kahve çeşitleri için uygun bir demleme aracı edinmek gerekir. Genellikle kağıt ya da metal filtreli makinelerle hazırlanan böyle ürünlerde French press ya da moka pot gibi ürünler kullanılabilir. Öte yandan böyle ürünlerle sevdiklerinize şık bir hediye hazırlamanız da mümkün. Kutu Delisi firmamız tarafından hazırlanan kahve hediye kutuları siz ve sevdiklerinize özel bir hediye seçeneği olabilir. 

Duygusal Öğretmenler Günü Mesajları
Anneye Doğum Günü Mesajı Nasıl Yazılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Sepetim
Son İncelediklerim Close
Close

Close
MENÜ
Kategoriler