evlat sözleri

En Etkili Evlat Sözleri – Evlat ile İlgili Sevgi Sözleri

Evlatlar ile ilgili geçmişten günümüze edilmiş birçok güzel söz vardır. Çocuk sevgisi, cinsiyet fark etmeksizin herkesin kalbini iyileştiren nadide duygular arasında yer almaktadır. Bu noktada ailelerin çocuklarına armağan ettiği evlat sözleri devreye girmektedir. Gerek doğum günü kartlarında gerek sözlü olarak söylenen ya da yazılan bu sözlerin aile içinde de büyük değerleri vardır. 

Evlat Sevgisi Sözleri Nelerdir? 

Ailelerin evlat ile ilgili sözler söylemesi ya da bir hediyenin içine not olarak yazması çocuklar için oldukça değerlidir. Evlat sevgisini en güzel ifade etme şekillerinden biri olan bu cümleler oldukça fazladır. Bu duygu dolu evlatla ilgili sözler arasında yer alan cümleler ise şu şekildedir:

 • Evladın ayağı taşa değse yürek kanar.
 • Çocuk, cennetin nimetlerindendir. 
 • Çocuk bu dünyanın neşesi ve saadetidir. 

Ailelerin çocuklarına armağan ettiği cümleler kız ve erkek evlat sözleri olarak ayrılmamaktadır. Evladını her zaman seven anne ve babaların kullandığı bu eşsiz sözler cinsiyet fark etmeksizin gönülden kopan ifadelerdir. 

Erkek Evlat Sözleri

Erkek evlatlar ile babalar arasında farklı bir bağ vardır. Bu bağ zaman zaman sözler ile ifade edilir. Bazı anlarda ise bir bakış dahi yeterli olmaktadır. Dolayısıyla az ama öz iletişim kuran tüm baba – oğul ilişkilerinde kelimeler büyük önem taşımaktadır. İşte babaların oğullara, oğulların da babalarına söylediği güzel sözlerden bazıları:

 • İçindeki çocuğu bulmak isteyen, kendi çocuğu ile muhabbet eder.
 • Baba için hayat, önce evlat sonra geriye kalanlardır.
 • Merhametli bir erkek evlat bir babanın en güzel mutluluklarındandır.

Eşi benzeri olmayan bu sevgi bağında bazen kelimeler, oldukça büyük hisler uyandırabilmektedir. Bu nedenle zaman zaman babalarınıza ve çocuklarınıza armağan etmeniz gereken anlamlı cümleler, aranızdaki sevgiyi de güçlendirecektir.

Kız Evlat Sözleri

Kız evlatlar, anne ve babalar için oldukça özeldir. Onların saçlarının teline zarar gelmesini istemeyen sevgi dolu ebeveynler, sevgilerini sözlerle de ifade etmek isterler. Bu noktada ailelerin en sık başvurduğu evlat sevgisi sözleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Kız çocuk cennettir. 
 • Kız çocuk değerli bir pırlantadır.
 • Kız çocuk tanrının emanetidir. 
 • Kız olsun çamurdan olsun.

Bunlar gibi daha pek çok sevgi dolu sözcük sıralanabilir. Ailelerin çocuklarına armağan edeceği cümlelerin hiçbir sınırı yoktur. Bu nedenle kız çocuğu sevgisi için kurulabilecek pek çok farklı cümle vardır. 

En Güzel Duygusal Anne Evlat Sevgisi Sözleri 

Tüm ebeveynler çocuklarını sevse de bir anne sevgisi baba sevgisinden çok daha farklıdır. Yeryüzünde çocuğunu sevenlerin anne evlat sevgisi sözleri kelimelerden anlaşılmaktadır. Kısa ama öz olarak kurulan evlat en güzel anne sözleri duygusal bir yapıda olup aile içi ilişkileri de kuvvetlendirmektedir. İşte evlat sözleri kısa ve öz olarak nitelendirilen bazı cümlelerden örnekler bu şekilde sıralanmaktadır:

 • Evlat sevgisi yürekte hissedilir. 
 • Bir anne için önce evlat sonra geri kalanlardır. 
 • Ana için evlat candan bir parçadır.

Evladını canından bir parça olarak gören tüm annelerin hissettiği bu cümleler, çocuklarını oldukça mutlu etmektedir. Siz de onlara gündelik hayatınızda bu cümleleri kurabilir ya da aldığınız bir hediyeye not olarak ekleyebilirsiniz. 

Baba Evlat Sözleri

Anne sevgisi kadar baba evlat sevgisi sözleri de oldukça dokunaklı kelimelerden oluşur. Bir erkek çocuğun babasına, bir babanın da erkek çocuğuna olan sevgisini anlatmaya bazen kelimeler yetmez. Fakat yine de babalar ve anneler erkek evlatla ilgili güzel sözler söylemekten kendilerini alıkoyamazlar. İşte duygulandıran, çocuğunuza armağan edebileceğiniz baba evlat sözleri alternatifleri:

 • Baban her zaman bir dağ gibi arkanda. 
 • Sen korkma baban burada.  
 • İyi ki benim oğlumsun, iyi ki senin babanım.

Bunlar ve daha fazlası daima gönülden kopan kelimelerden oluşur. Siz de sevginizi belli etmekten çekinmeyip tüm kalbiniz ile oğlunuza bu cümleleri hediye edebilirsiniz. 

Aile içi iletişimi artırmak içi evlatla ilgili güzel sözler söylemek hem size hem de çocuğunuza iyi gelecektir. Böylelikle aile içi iletişiminiz de bir anlam kazanacaktır. Tüm bunların yanı sıra bazen kelimeler yerine bir bakış da baba-oğul arasında önemli bir köprüdür. Tüm bunlar için kalbinizden kopan evlatla ilgili anlamlı sözler söylemek ya da yukarıdaki duygusal cümlelerden birkaçını oğlunuza armağan etmek yeterli olacaktır. 

Kısa Evlat Sözleri Nelerdir?

Evlatlar anne ve babalarının değerlerini, onların yaşlarına yaklaştıklarında anlarlar. İlk gençlik yıllarından sonra tüm çocuklar, kendilerini ebeveynlerinin yerine koyar. Bu noktada duygusal olarak kuvvetli bir bağ ortaya çıkar. Bazen kelimelerle bazen de fiziksel olarak hissettirilen bağı karşı tarafa aktarırken insan ne diyeceğini bilemeyebilir. İşte sevginin kelimeler ile aktarıldığı bazı örnek cümleler:

 • Ana gibi yar olmaz.
 • Babaların gölgesi yeter. Tıpkı bir çınar ağacı gibi…
 • Anne ile baban yoksa bir kanadın eksiktir.
 • Anne olunca anlarsın demişti, anladım.

Anne ve babaların çocuklarına gösterdiği sevgiyi kimileri yaş aldıkça hisseder. Bu nedenle kuvvetli bağlar geç de olsa olgunlaşır. Siz kendi aile içi iletişimlerinizde bu sözleri kullanarak, sevgi bağınızı geç kalmadan kuvvetlendirebilir ve iletişim kurarak onlara olan ilginizi aktarabilirsiniz.

Asker Sevgiliye Hediye Ne Alınır?
Özür Hediyesi Ne Alınır? Özür Dilerim Hediyesi Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Sepetim
Son İncelediklerim Close
Close

Close
MENÜ
Kategoriler